sestdiena, 2011. gada 9. aprīlis

Grāmatu plaukts

Cilvēks, kurš ir saprātīgs un tiecas pēc zināšanām kā kaķis pēc baldriāna, jau ir ievērojis, ka visvarenais tīmeklis ar tanti Googli priekšgalā ne vienmēr spēj sniegt visaptverošu informāciju dzimtajā valodā par daudzām tēmām, it sevišķi, ja tās ir vecākas par pāris desmitiem gadu. Tādēļ ir nepieciešams cits avots, no kura smelties zināšanas. Protams, var izmantot zinoša cilvēka padomus, bet ne vienmēr tas ir pieejams un pieņemams risinājums. Ir vēl tāda lieta kā grāmatas, latviešiem kā lasītājtautai vajadzētu zināt par tādām. Cilvēkiem, kuri ne pirmo dienu prot lasīt, parasti tādas ir vairākas un glabājas plauktos.

Grūti sintētiskai paaudzei pārmest fotogrāfijas procesa izpratnes trūkumu.  Iegādājoties fotokameru un pat izlasot instrukciju, dzīve skaidrāka nekļūst - foto terminu izpratnei ir vajadzīgas kaut niecīgas, bet tomēr priekšzināšanas. Daudziem šķiet, ka neskaitāmas knipsēšanas reizes automātiskajā režīmā dos kaut kādu izpratni par notiekošo procesu, bet tas tikai ļauj secināt, ka šajā režīmā bildes sanāk vislabāk.Visa foto-procesa automatizācija un primitivizācija ļauj būt profānam un uzņemt pietiekami augstas kvalitātes bildes, lai varētu jau pat sākt lepoties ar sevi.

Neliels ieskats PSRS laikā izdotajās grāmatās latviešu valodā par un ap fotogrāfiju, kuras ir nonākušas manā grāmatu plauktā. Visas grāmatas ir nomainījušas vismaz vienu īpašnieku, tādēļ dažās no tām ir piezīmes un pasvītrotas vietas - lietotu grāmatu burvība, var redzēt, kas ir bijis svarīgs iepriekšējam lasītājam.Gunārs Birkmanis, "Praktiskā fotogrāfija", izdevniecība "Avots", 1980. gads, 168 lpp.


 D. Buņimovičs "Praktiskā fotogrāfija", izdevniecība "Liesma", 1969. gads, 276 lpp.


V. Mikuļins "Fotogrāfija 25 nodarbībās", "Latvijas valsts izdevniecības", 1960. gads, 456 lpp.K.Vendrovskis, B.Šašlovs "Jaunajam fotoamatierim", izdevniecība "Liesma", 1965. gads, 76 lpp.


 M.Kundziņš, "Ķīmija fotoamatiera laboratorijā", izdevniecība "Zvaigzne", 1975. gads, 264 lpp.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru