otrdiena, 2011. gada 16. augusts

Fotoaparātu remonts jeb pārdomas par āmuru


Kad vēl strādāju Radiotehnikā par virpotāju, es samērā bieži no kolēģa dzirdēju frāzi, ka pats precīzākais mērinstruments ir āmurs jeb kuvaldometrs (no kr.val. кувалда – vesers), kā viņš to sauca. Sākumā man likās, ka tas ir vienkāršs jociņš bez kādas dziļākas domas. Bet pagāja laiks, un vajadzēja izmainīt dažus izmērus flancim (detaļai, kuru virpoju uz sešvārpstu virpas), ko nekad līdz tam nebiju darījis. Visādi izmēģināju, bet tā arī netiku skaidrībā, kā tas īsti tiek darīts, jo skolā mācīja tikai par universālām virpām. Tad griezos pēc padoma pie kolēģa Rūķa, kā mēs viņu iesaucām gaitas un raksturīgās īpašības dēļ - vienmēr būt darbā nosmērētam līdz pat plikajam pakausim. Viņš man parādīja, ka grieznis tiek regulēts belžot ar āmuru pa tā dibenu, un iegūstamā precizitāte ir līdz milimetra simtdaļai; tad es arī novērtēju Rūķa joka dziļo jēgu.


Nesen, šķirstot grāmatu "Fotoaparātu remonts", grāmatas sākumā,  sadaļā pie fotoaparātu remontam nepieciešamajiem instrumentiem un specializētajām atslēgām, uzdūros uz man tik ļoti pazīstamo kuvaldometru,  protams, šeit tas tiek saukts pieticīgāk, vienkārši par āmuru. Varbūt kādam tas var   likties parasts atslēdznieka āmurs, kāds daudziem mētājas garāžās vēl no padomju laikiem, bet fotoaparātu meistara āmurs ir tikpat precīzs kā pulksteņu meistara āmurs.
Z. A. Višņevska grāmata
 "Fotoaparātu remonts"(Ремонт фотоапарптов)
 izdota 1964. gadā, izdevniecība "Легкая индустрия"


Pirms dažiem gadiem pie manis nonāca fotoaparāts Zenit E, ar samērā izplatītu ķibeli - nedarbojās aizlaidnis. Ilgi nedomājot sāku to jaukt vaļā, lai salabotu. Divus vakarus nomokoties, tā arī neizdevās to izjaukt tiktāl, lai varētu piekļūt pie aizlaidņa, galu galā saliku fotoaparātu atkal kopā un par to aizmirsu.

Tagad, šķirstot grāmatu un redzot starp fotoaparāta remontam nepieciešamajiem instrumentiem āmuru, saprotu, ka reizēm āmurs noder jaucot neizjaucamas lietas. Ja vienam āmurs ir ļoti primitīvs un brutāls darbarīks, ar kuru pat naglai ne vienmēr var trāpīt, tad citam tas ir precīzs instruments ar kuru tiek veikti brīnumi.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru