ceturtdiena, 2011. gada 25. augusts

Objektīvu tīrīšana

Kopš pirmo fotoaparātu iegūšanas savā īpašumā, esmu izmēģinājis lielu lērumu dažādu optikas tīrīšanas līdzekļu un metožu. Ir arī trāpījušies tādi līdzekļi, kas īpaši paredzēti objektīvu tīrīšanai, tomēr to lietošanai līdzvērtīgu rezultātu iegūtu objektīvam uzspļaujot un noslaukot, tādēļ nevajag ticēt visam, kas rakstīts uz iepakojuma. Labāk jebkuru nepazīstamu tīrīšanas līdzekli vispirms pārbaudīt uz kādu mazāk vērtīgu objektīvu vai pat mobilā telefona ekrānu.


Tīrot jebkuru objektīvu, ir jāievēro viens pamatprincips - no sākuma vajag notīrīt putekļus un visus sīkos gružus, kuri varētu saskrāpēt objektīvu. Vislabāk to darīt ar bezkontakta metodi t.i. saspiesta gaisa palīdzību. To var darīt tā, kā to darīja mūsu sentēvi - ar klizmu. Tādas objektīvu tīrāmās klizmas var nopirkt fotopreču veikalos vai, ja ir nepieciešama kāda lielāka izmēra klizma, to var iegādāties aptiekā. Es klizmas vietā izmantoju saspiesta gaisa aerosolu B-55, kurš ir paredzēts netīrumu, putekļu un mitruma noņemšanai no trauslām virsmām. B-55 neatstāj traipus vai kondensātu, un pārsvarā tiek lietots elektronikā, jo ir elektrodrošs un nedegošs. Saspiestās gāzes aerosols tīri labi noder arī fotokameras matricas tīrīšanai. Viens 400 ml B-55 flakons maksā ap 8 Ls un ir nopērkams veikalos, kas tirgo elektroniku. Man saspiesta gaisa aerosola ir līdzeklis ar plašu pielietojumu, jo vajadzības gadījumā var pat putekļus izpūst no portatīvā datora.

Otrs tīrīšanas līdzeklis, kurš lieliski notīra visu atlikušo, ir PRF LAPTOP. Kaut gan paredzēts datoru ekrānu tīrīšanai, tas ir neaizvietojams arī optikas tīrīšanā. Līdzeklis ir antistatisks, tas nozīmē, ka statiskā elektrība nepievilks putekļus pie objektīva. Tīrīšanas princips ir gaužām vienkāršs, tas jāuzsmidzina uz objektīva un jānoslauka ar mīkstu salveti. Izmantoju salvetes jeb tā saucamos vienreizējos mutautiņus, kurus par padsmit santīmiem var iegādāties pašapkalpošanās veikalos. Viena 65 ml PRF LAPTOP flakona cena ir ap 6 Ls, un, ar manu lietošanas intensitāti, tā pietiek vairākiem mēnešiem.

Jau apmēram pēdējos divus gadus visu savu optiku pārsvarā tīru tikai ar šiem diviem līdzekļiem. Lai pārmet man fotoindustrijas tīrāmo līdzekļu pārstāvji, ka nelietoju specializētos līdzekļus, pirktus fotopreču veikalos, bet daļa viņu tirgotās preces nav ne tuvu tik labas kā šie divi. Arī cena ir būtiska, it īpaši, ja ir nepieciešams notīrīt vairākus desmitus objektīvu.

2 komentāri:

  1. cik ir bijusi pieredze ar vienreiz lietojamajiem mutautiņiem, no tiem paliek daudz balti mikro putekļi.. cik bijusi vajadzība notīrīt virsmaz, ļoti labs līdzeklis ir mikrošķiedras lupatiņas. jo no tām nepaliek nekādi putekļi.

    AtbildētDzēst
  2. Kur vai kurš Latvijā tīra objetīvus? Man ir vecs objetīvs kuru vēlos lietot priekš kāzu video.

    AtbildētDzēst