piektdiena, 2011. gada 2. septembris

HELIOS-44M + Olympus E-PL1• Fokusa attālums: 58mm
• Diafragma: F2-F16
• Fokusa diapazons: 0,5m līdz bezgalībai
• Diafragmas slēdzis (A/M): IR
• Stiprinājuma veids: M42(42x1)
• Diafragmas lapiņu skaits: 8
• Filtra diametrs: 52mm
• Svars: 290g


Droši vien vēl daudziem mājās kaut kur ir paslēpies kāds no Helios saimes objektīviem. Katrā ziņā tie savulaik bija ļoti populāri, un ar tiem tika komplektēti arī Zenit fotoaparāti. HELIOS-44M objektīvus ražoja vairākas rūpnīcas dažādās modifikācijās.  Šis objektīvs ražots optikas mehānikas rūpnīcā Jupiter (Юпитер). Aprīkots ar lēkājošo diafragmu un  A/M slēdzi, kurš daudzām citām modifikācijām nav. Helios ģimene ir liela un plaša, protams, ne visas modifikācijas bija vienlīdz labas, un dažiem modeļiem bija savas specifiskas nianses, bet kopumā to konstrukcija ir veiksmīga. Ne velti padomju laikos Helios-44 objektīvi tika uzskatīti par vieniem no labākajiem.


Savu objektīvu HELIOS-44M ieguvu kopā ar fotoaparātu Zenit 11, un tas bija mans pirmais maināmais objektīvs, ar kuru arī mācījos fotografēt. Izmantots tika pilnīgi visām dzīves situācijām, fotografēju gan kāzas, gan portretus un makro vajadzībām arī tīri labi kalpoja. Pateicoties šim objektīvam pāris reizes fotokonkursos esmu ieguvis naudas balvas.  


Pēc daudzu gadu objektīva gulēšanas koferī, ir pienācis laiks iepūst tajā otro elpu un sapārot ar Olympus E-PL1. Objektīvam vēl joprojām ir senai optikai raksturīgā smarža - pieļauju domu, ka smarža veidojas no optikas mehānismu smērvielas, metāla detaļām un ādas maciņa, kurā tas tiek glabāts. Svars ir jūtams, kā nekā metāla ietvars, fokusēšanas un diafragmas gredzeni arī metāla, ar tādu objektīvu vēlās vakara stundās var justies droši. Fokusēšanas gredzens darbojas peldoši, bez pretestības. Kaut diafragma ir ar pakāpju mehānismu, tā viegli darbojas ar raksturīgu trinkšķi. Reizēm, neuzmanīgi grozot diafragmas gredzenu, netīšam var pārslēgt A/M slēdzi, kas parasti tiek pamanīts tikai pēc kāda laika, tādēļ vajag pievērst uzmanību, kādā stāvoklī ir slēdzis.

Kopumā interesants salikums ir Olympus E-PL1 un HELIOS-44M, reizēm var sastapt kādu pārsteigtu seju, kuru sajūsmina fakts, ka Helios objektīvus var izmantot ar digitālām kamerām.  Cena Helios objektīviem ir simboliska, pārsvarā nepārsniedz 10 Latvijas latus, ja paveicas var arī par piecīti dabūt, tik jāskatās kādā stāvoklī tas ir.  2 komentāri:

  1. Čau! Esmu zenit un helios iesācēja - vai vari īsumā pateikt kā izmantot objektīva a/m režīmus?

    AtbildētDzēst
    Atbildes
    1. Ne visas zenit fotokameras atbalsta objektīvus ar lekājošo diafragmu. "A" režīmā diafragma aiztaisās tikai, kad piespiež slēdža pogu, "m" ir rokas režīms.

      Dzēst