piektdiena, 2011. gada 7. oktobris

Tilt-shift no kino projektora objektīvaJau kādu laiku atpakaļ manu kolekciju papildināja četri kino projektoru objektīvi, no kuriem trīs ir ražoti LOMO rūpnīcā PSRS laikā un viens ir vācu firmas ROW ražojums. Objektīvus ieguvu pavisam nejauši, bartera rezultātā, sapiera lāpstiņu iemainot pret optiku. Kino projektora objektīvi nav tā lieta, ar kuru parasti cilvēki staigā apkārt un fotogrāfē, tādēļ  objektīvi ir ļoti labā stāvoklī, ar vāciņiem, futlāriem un tehniskām pasēm, vienīgi ROW ražojums ir mazliet apdalīts un ir bez papīriem. Gost standarts pieļāva, ka lēcas tādai optikai drīkst būt ar dažiem maziem gaisa burbulīšiem, kas vienam objektīvam arī ir novērojams, bet tas īpaši neietekmē rezultāta kvalitāti.
ROW Projektions-Anastigmat
180mm f1:3,1

LOMO OKP5-90-1
90mm f1:1.8 

LOMO OKP6-10-1
110mm f1:2 

LOMO OKP4-110-1
110mm f1:2

Objektīvs OKP4-110-1 ir paredzēts 70 mm filmai.


Sākotnēji varētu likties, kas gan tik īpašs var būt vecā kino projektoru optikā, bet ir. Tā ir objektīva gaismas spēja, kura šiem objektīviem ir visnotaļ laba - pie fokusa attāluma 110mm relatīvais atvērums 1:2. Svars un izmērs līdz ar to arī ir iespaidīgs: LOMO objektīvu ārējais diametrs 82,5mm, vācu ražojums mazliet tievāks - 80mm. Tādiem smagsvariem adapters jātaisa visnotaļ izturīgs, lai procesā neļurkātos un nelocītos, kā tas man sanāca ar pirmo pārejas variantu, kurš tapa no papīra. Ar papīra adapteru pirmās tapušās bildes vairāk vai mazāk sanāca TILT-SHIFT.Adaptera konstrukcija būs ļoti vienkārša, balsts, pa kuru staigās objektīvs, un atsperīgas plēšas, kuras pasargās no nevajadzīgās gaismas. Šim nolūkam lieki naudu netērēju un izmantoju to, kas ir pa rokai. No 2 mm atspertērauda stieples uztinu atsperi. Tinot no atspertērauda jāņem vērā, ka, atsperei attinoties, tās diametrs būs krietni lielāks. No gatavās atsperes nogriežu 3 vijumus un uzticu savai draudzenei iešūt atsperi mākslīgā ādā. Lai plēšas fiksētu pie kameras, izmantoju m39 uz micro 4/3 adapteri, kuru iesēdinu plēšas vienā galā. Bez balsta jaunizveidotā pāreja kalpo kā lielisks TILT-SHIFT. Dodoties uz veikalu paķeru līdzi jaunizveidoto uzparikti un OKP 5-90-1 objektīvu, pa ceļam uztaisu pāris bildes un video.


Video rullītī izskatās, it kā filmētu zemestrīci, jo neizmantoju statīvu. Sākumā ir neierasti fokusēt asumu pietuvinot un attālinot objektīvu, kurš vēl atsperes dēļ nedaudz pretojas, bet, ja roku piešauj, tad var zibenīgi nofokusēt uz vajadzīgo vietu un manipulēt ar asuma plakni arī var ļoti ātri.

Tīri interesants TILT-SHIFT sanāca par ļoti mazām naudiņām. Vecu kino projektoru optiku var iegādāties par sviestmaizi, jo mūsdienās tādiem objektīviem praktiski nav pielietojuma. Ir jau kāds, kurš vēl ņemas ar padomju laika kinoprojektoriem, bet tādiem cilvēkiem parasti jau ir visi nepieciešamie objektīvi. Pilnvērtīgi šos objektīvus varēs izmēģināt, kad adapteram uztaisīšu balstu, bet to es izdarīšu un parādīšu kādu citu dienu.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru